First Big Grocery Run of 2015!

 

 

 

Yesterday, I told you all about my near-empty pantry and fridge and shared some of my go-to recipes for when it seems like there’s nothing around to eat. 

 

I was able to run to ALDI yesterday morning, thankfully, so we now have a LOT more food around here. Woo hoo!

 

I had to squeeze that trip in between getting my kids off to school and then heading in to volunteer in the kindergarten classroom and, well, that didn’t give me much time. I just barely made it home before having to leave again, so my sweet husband (who was off for the day) traded me cars and unloaded, unpacked, and put away ALL of my purchases. What a happy surprise! I did worry that you all might be annoyed with me for not having detailed photos for a post due to my husband’s diligence, but you all proved yourself to be the most awesome readers in the world once again when you told me a list was A-OK in my informal Facebook poll– thank you!!!

 

So, with further ado, here we go!

 

IMG_20150107_105133

 

 

Dairy

 

  • 2 swiss cheese blocks ($3.78)
  • 3 cheddar cheese blocks ($5.67)
  • 1 monterey jack block ($1.89)
  • 1 cojack block ($1.89)
  • 1 pepperjack block ($1.89)
  • 1 colby block ($1.89)
  • 2# shredded mozzarella ($7.38)
  • 1# shredded sharp cheddar ($3.69)
  • 8 oz. shredded Italian blend cheeses ($2.99)
  • 32 oz. vanilla yogurt ($1.69)
  • 2 gallons 2% milk ($5.18)
  • 1 quart 1/2 % 1/2 ($1.89)
  • 2# butter ($4.98)

 

Meat/Protein

 

  • 2.5# chicken breast tenderloins ($6.29)
  • 1# deli sliced black forest ham ($3.29)
  • 1 can tuna ($.65)
  • 2# ground turkey ($3.78)
  • 1 5# whole chicken ($4.95)
  • 5# ground beef ($13.70)
  • 2# dried black beans ($1.99)
  • 4 dozen eggs ($9.00)
  • 1 bag pepperoni ($1.99)
  • 2 packs hot dogs ($1.58)

 

Grain

 

  • 12 oz. farfalle ($.89)
  • 12 oz. rotini ($.89)
  • 1# orrechiette ($1.29)
  • 2# macaroni ($1.49)
  • 3# long grain rice ($1.49)
  • 2 loaves wheat bread ($1.98)
  • 1 bag hamburger buns ($.89)
  • 2 packs English muffins ($1.98)
  • 3 bags flour tortillas (soft taco size) ($3.57)
  • 1 bag fajita-size tortillas ($1.69)
  • 1# saffron rice ($1.09)
  • 1 box shredded mini wheats ($1.99)
  • 1 box crispy oats cereal ($1.69)

 

 

 

Fruits/Veggies

 

  • 3 bags frozen broccoli florets ($3.57)
  • 1 bag California medley veggies ($.99)
  • 1 bag frozen organic sweet peas ($1.89)
  • 1 bag frozen corn ($.89)
  • 1 bag frozen regular peas ($.89)
  • 4 14 oz. cans organic tomato sauce ($3.10)
  • 4 8 oz. cans regular tomato sauce ($1.00)
  • 2 cans tomato paste ($.78)
  • 2 cans French cut green beans ($1.18)
  • broccoli crowns ($1.89)
  • head of cauliflower ($2.69)
  • head of lettuce ($1.29)
  • 3# carrots ($1.29)
  • 3# yellow onions ($1.49)
  • 8 oz. baby bella mushrooms ($1.39)
  • 8 oz. button mushrooms ($1.39)
  • 3# lemons
  • 2.5# Empire apples
  • 2 grapefruits ($.58)
  • 6-pk natural style applesauce cups ($1.59)
  • 2.5# bananas ($1.06)
  • 3 6-oz packages red raspberries ($4.47)

 

 

 

Baking

 

  • 1# salt ($.39)
  • maple syrup ($3.99)
  • 2 bottles vinegar ($1.58)
  • 2# brown sugar ($1.19)
  • 4# sugar ($1.89)
  • 5# whole wheat flour (marked down!!) ($1.69)
  • 1 pack baking cups ($.59)

 

Misc.

 

  • 12 pk. chicken flavored ramen ($2.19)
  • 2 cans spaghetti rings ($1.18)
  • 1 bag seasoned French fries ($1.79)
  • 1 box snowman grahams (like teddy grahams, but snowman shaped– reduced) ($1.49)
  • chicken bouillon cubes ($1.69)
  • napkins ($1.29)
  • 4 boxes “premium mac & cheese” (marked down) ($1.56)
  • bottle 100% apple juice ($1.49)
  • 1 can “energy drink” (<– I was glad I got that for my guy, especially after all the work he took off my hands! :) ) ($1.04)
  • ranch dressing ($1.29)
  • 4 bags tortilla chips ($4.76)
  • 1 can baked beans ($1.39)

 

GRAND TOTAL:  $177.99

 

I was pretty pleased with that total for all that stuff. Eggs were on the pricey side this week, but everything else was pretty standard, ALDI-wise. I cannot tell you all enough times what a difference ALDI makes for our grocery budget. Connecticut has a HIGH cost of living. Gas is expensive, houses are expensive, food is expensive. ALDI saves my bacon, I tell you! :)

Facebook Twitter Stumbleupon Email Tumblr

4 comments to First Big Grocery Run of 2015!

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Archives